Menu g³ówne
Start
Aktualno¶ci
Aktualno¶ci - kursy
Praktyczna nauka zawodu
Oferta kursowa
Kwalifikacyjne Kursy Zaw.
Kursy pedagogiczne
O nas
Cele i zadania
Dyrekcja
Baza dydaktyczna
Certyfikaty
Historia
Kszta³cenie modu³owe
Egzaminy zawodowe OKE
Dla nauczycieli
Dla uczniów
Galeria
Stacja Kontroli Pojazdów
Produkcja, us³ugi
Prasa o nas
Kontakt
BIP
Linki
KWALIFIKACYJNE KURSY ZAWODOWE
platforma  szkoleniowa


Poczta przez WWW
Login

Has³o

Historia PDF Drukuj Email
Wpisa³: Artur Kowalski   
14.03.2007.

Z Historii Centrum Kszta³cenia Praktycznego -Warsztatów     Szkolnych
 
Bardzo istotnym i wa¿nym elementem procesu kszta³cenia Zespo³u Szkó³ Zawodowych Nr 1 by³o szkolenie praktyczne, które wykszta³ca³o praktyczne umiejêtno¶ci w nauczanym zawodzie. Cecha ta towarzyszy³a Szkole na prze³omie wieków pocz±wszy od pierwszych dni po wyzwoleniu kraju.
Rok 1945 by³ rokiem wyzwolenia ca³ego kraju i rozpoczêcia nowego ¿ycia w nowym ustroju spo³ecznym . Dnia 24 stycznia wyzwolony zosta³ Pleszew .
Przyst±piono do zorganizowania szkolnictwa zawodowego . Zorganizowaniem szkolnictwa zawodowego zajê³o siê grono do¶wiadczonych nauczycieli m.in. Franciszek Bator , Stefan Komorski , W³odzimierz Jacorzyñski, Stefan Kosmala , Antoni Rymarczyk .
Dnia 04.09.1945 roku w Szkole Zawodowej Dokszta³caj±cej rozpoczêto naukê.
Kierownikiem szko³y zosta³ pan Bator Franciszek.
Dnia 15.04.1947 roku Szko³a Zawodowa Dokszta³caj±ca przemianowana zosta³a w Pañstwow± ¦redni± Szko³ê Zawodow± – by³a to szko³a wielobran¿owa.
Od 1.10.1949 r. obowi±zki kierownika szko³y przyj±³ pan Stefan Komorski.
Jego te¿ staraniem i przy poparciu w³adz terenowych, spo³eczeñstwa, organizacji spo³eczno-politycznych Pañstwowa Szko³a Zawodowa uzyskuje budynek po Kurkowym Bractwie Strzeleckim w Pleszewie przy ulicy Poznañskiej 36 .
W 1950 r. zapocz±tkowano tworzenie szkó³ zawodowych z jedn± specjalno¶ci±. Dot±d szko³a wielobran¿owa z praktyczn± nauk± zawodu w prywatnych warsztatach rzemie¶lniczych ustêpuje miejsca szkole o kierunku metalowym. Zachodzi wiêc konieczno¶æ utworzenia przy szkole w³asnych warsztatów. Przy poparciu miejscowych w³adz tj. Miejskiej Rady Narodowej oraz organizacji spo³eczno-politycznych w dniu 27.12.1950 roku zostaje podpisana umowa dzier¿awna pomiêdzy Ludwikiem i Stanis³aw± Cie¶lak w³a¶cicielami warsztatu mechaniczno- ¶lusarskiego w Pleszewie a Skarbem Pañstwa dzia³aj±cym przy Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Pleszewie.
W my¶l tej umowy warsztat pañstwa Cie¶laków zostaje przyjêty na 5 lat w u¿ytkowanie szko³y . Od tej chwili nastêpuje szybki rozwój szko³y w kierunku kszta³cenia – metalowy.
Warsztaty maj± ciê¿kie warunki pracy i szkolenia z uwagi na niedostosowanie dla zadañ szkoleniowych.
Kierownikiem Warsztatów Szkolnych zosta³ pan Wac³aw Cie¶lak. W realizacji zadañ szkoleniowo produkcyjnych borykano siê z powa¿nymi trudno¶ciami.

W dniu 26.04.1951 r. nad przedsiêbiorstwem „Warsztat mechaniczno – ¶lusarski” w³asno¶æ Ludwika i Stanis³awy Cie¶laków w Pleszewie , a dzier¿awionym przez szko³ê , Centralny Urz±d Drobnej Wytwórczo¶ci ustanowi³ przymusowy zarz±d pañstwowy , którego sprawowanie powierzono Pañstwowej ¦redniej Szkole Zawodowej w Pleszewie. Na podstawie zarz±dzenia Prezesa Centralnego Urzêdu Szkolenia zawodowego z dnia 30.08.1951 r. szko³a zosta³a przemianowana na Zasadnicz± Szko³ê Zawodow± Ministerstwa Przemys³u Rolnego i Spo¿ywczego w Pleszewie. Na podstawie decyzji PKPG z dnia 01.01.1952 r. szko³a zosta³a przekazana resortowi Ministerstwa Przemys³u Rolnego i Spo¿ywczego w Warszawie.
W latach od 01.09.1953 – 31.08.1962 r. kierownikiem warsztatów by³ pan W³adys³aw Pestka . Dyrektor szko³y pan Stefan Komorski wspólnie z kierownikiem warsztatów przy du¿ym zaanga¿owaniu nauczycieli dostosowuj± warsztaty do nowych potrzeb kszta³cenia. Warsztaty podejmuj± produkcjê urz±dzeñ i sprzêtu dla przemys³u rolno –spo¿ywczego. Plany szkoleniowo –produkcyjne s± realizowane rytmicznie i niejednokrotnie z nadwy¿k± .
Na podstawie zarz±dzenia Nr 47 Ministra O¶wiaty Zasadnicza Szko³a Zawodowa Przemys³u Rolnego i Spo¿ywczego przesz³a z dniem 1.01.1957 r. pod administracjê Ministra O¶wiaty i zmieni³a nazwê na Zasadnicz± Szko³ê Metalow± w Pleszewie.

Na podstawie pisma Ministra O¶wiaty z dnia 26.11.1957 r. Warsztat Mechaniczno - ¦lusarski z dniem 08.30.1958 r. z mocy prawa przesz³o na w³asno¶æ Pañstwa a administracjê powierzono Zasadniczej Szkole Zawodowej w Pleszewie. Od tego te¿ czasu datuje siê rozwój warsztatów pod k±tem wyposa¿enia w maszyny i urz±dzenia konieczne dla procesu szkoleniowo produkcyjnego. W dalszym ci±gu jednak nauka w warsztatach odbywa siê w bardzo trudnych warunkach z uwagi na ciasnotê . Sta³y rozwój Zasadniczej Szko³y Zawodowej poprzez zwiêkszenie siê liczby oddzia³ów wp³ywa na coraz trudniejsze warunki pracy w pomieszczeniach szkolnych jak i warsztatowych .
W 1962 roku w wyniku powo³ania Zasadniczej Szko³y Zawodowej przy Pleszewskiej Fabryce Obrabiarek nastêpuje powa¿na reorganizacja szko³y i warsztatów. Od nowego roku szkolnego tj. od 01.09.1962 roku nie powo³ano kierownika warsztatów lecz funkcjê t± pe³ni³ jako p.o. pan Stanis³aw Borkowski ,
Któremu przypad³o w udziale przeorganizowanie procesu szkoleniowo- produkcyjnego. Pe³ni³ sw± funkcjê do 31.08.1963 roku .

Powo³anie od 01.09.1963 r. Technikum Mechanicznego pog³êbia trudno¶ci w pracy warsztatów szkolnych .
Od 01.09.1963 r. stanowisko kierownika warsztatów szkolnych obejmuje in¿. Henryk Chomicki . Produkcjê warsztatów w dalszym ci±gu stanowi± urz±dzenia jako kooperacja dla zak³adów nie tylko z terenu Pleszewa i województwa poznañskiego , ale i województw o¶ciennych oraz sprzêt rolno-spo¿ywczy.
Warsztaty szkolne wywi±zuj± siê zawsze ze swoich planów szkoleniowo – produkcyjnych , czêsto je przekraczaj±c .
Od 01.04.1964 r. Dyrektorem Zasadniczej Szko³y Zawodowej i Technikum Mechanicznego zostaje mgr in¿. Jaros³aw Szczotkiewicz . Dotychczasowy dyrektor
pan Stefan Komorski obejmuje stanowisko Dyrektora Zasadniczej Szko³y Zawodowej Dokszta³caj±cej zlokalizowanej przy ulicy Poznañskiej 36.
Od 01.09.1965 r. nastêpuje reorganizacja szko³y i powo³any zostaje na stanowisko zastêpcy dyrektora szko³y mgr Tadeusz But .
Od 01.09.1969r.po przej¶ciu dotychczasowego kierownika warsztatów ,
in¿. Henryka Chomickiego do pracy w KOiW w Poznaniu, nowym kierownikiem zostaje powo³any in¿. Henryk Szóstak.
W 1971 r. odkupiono od pana Wac³awa Cie¶laka dzia³kê o powierzchni 1194 m² ,a w 1974 r. od Aleksandra Ryszewskiego dzia³kê o powierzchni 918 m² z ca³o¶ci± budynku. Przy du¿ej pomocy Kuratorium O¶wiaty Okrêgu szkolnego Poznañskiego w Poznaniu rozpoczêto w 1976 r. budowê nowej hali z przeznaczeniem na dzia³y szkoleniowo-produkcyjne, niezbêdne dla ca³kowitego zabezpieczenia realizacji programów nauczania uczniów Zasadniczej Szko³y Zawodowej, Technikum Mechanicznego i Liceum Zawodowego.
Kszta³cenie uczniów w wielu specjalno¶ciach i zawodach, znaczny rozwój bazy oraz wzrost zatrudnienia kadry pedagogicznej i pracowników wp³ynê³o na powo³anie w warsztatach szkolnych. Z-cy Kierownika Warsztatów .
Funkcjê t± powierzono od dnia 01.08.1975 r. panu Ryszardowi Krawczykowi
Dotychczasowemu pracownikowi biura technicznego. Po oddaniu hali produkcyjnej w u¿ytkowanie, rozpocz±³ siê okres adaptacji istniej±cych pomieszczeñ do stale wzrastaj±cych potrzeb i wymogów szkoleniowo –produkcyjnych warsztatów.
Du¿e zaanga¿owanie kierownika warsztatów, nauczycieli i pracowników pozwoli³o na szybkie opracowanie koncepcji i dokumentacji prac adaptacyjnych.
Ca³kowite zakoñczenie prac prowadzonych i wykonywanych z w³asnych ¶rodków nast±pi³o w 1983 r .


W warsztatach szkolnych istniej± nastêpuj±ce dzia³y
szkoleniowo-produkcyjne :

- Obróbka rêczna I , II , III
- Obróbka mechaniczna – tokarki
- Obróbka mechaniczna – frezarki
- Dzia³ obrabiarek ró¿nych
- Dzia³ monta¿u
- Obróbka cieplno – ku¼nicza. Blacharstwo
- Kontrola techniczna . Rozdzielnia robót
- Spawalnia

Obok pomieszczeñ szkoleniowo –produkcyjnych istnieje zaplecze pozwalaj±ce prawid³owo realizowaæ proces dydaktyczno- wychowawczy w postaci :

-Sala Socjalna
Sto³ówka z zapleczem kuchennym , gdzie obok przerw ¶niadaniowych odbywa³y siê Posiedzenia Rad Pedagogicznej , zebrania Komisji Przedmiotowej , konferencje przedmiotowo- metodyczne itp.
Nowoczesny sprzêt audiowizualny pozwala³ na prowadzenie instrukta¿u i zajêæ lekcyjnych.
-Biuro techniczne
Gdzie uczniowie klas starszych realizowali program z zakresu wykonywania dokumentacji warsztatowej

-Pokój nauczycielski

W roku 1979 nast±pi³a zmiana na stanowisku Z-cy Kierownika Warsztatów.
Z dniem 01.09.1979 r. po odej¶ciu pana Ryszarda Krawczyka do pracy w WUSP w Pleszewie na stanowisko zosta³ powo³any mgr Benedykt Wróbel .

Lata 1979-1984 to dalszy, dynamiczny rozwój bazy szkoleniowo-produkcyjnej i dydaktyczno wychowawczej warsztatów.


Warsztaty Szkolne nale¿± do czo³owych warsztatów w Kuratorium O¶wiaty Wychowania w Kaliszu . ¦wiadcz± o tym m.in. sukcesy odnoszone przez nauczycieli i uczniów we wspó³zawodnictwie warsztatowym : - o tytu³

- „ Przoduj±cy uczeñ w zawodzie ”
- „ Sztandar Przechodni Naczelnika Zwi±zku Harcerstwa Polskiego ”
- „ Turniej M³odych Mistrzów Techniki ”
i innych oraz w ruchu wynalazczym i nowatorskim w ramach postêpu pedagogicznego.

W roku szkolnym 1984 r. nast±pi³a zmiana na stanowisku kierownika Warsztatów Szkolnych . Od 01.09.1984 r. funkcjê tê po odej¶ciu dotychczasowego kierownika in¿. Henryka Szóstaka na emeryturê , powierzono mgr Benedyktowi Wróblowi .
Na stanowisko Z-cy kierownika warsztatów powo³ano Wac³awa Ferenca


Rok 1985 to dalsza realizacja zadañ wytyczonych planem zamierzeñ na lata 1984-1985 .
Nastêpuje znaczna poprawa w zakresie bazy produkcyjnej. Dokonuje siê zakupu nowych maszyn i urz±dzeñ oraz remontu istniej±cego parku maszynowego. Systematycznie przebiega realizacja opracowanego planu dydaktyczno-wychowawczego i opiekuñczego. W warsztatach szkolnych odbywa siê szkolenie uczniów w nastêpuj±cych specjalno¶ciach :

• Technikum Mechaniczne – specjalno¶æ obróbka skrawania
• Liceum Zawodowe – specjalno¶æ mechanik obróbki skrawaniem
• Zasadnicza Szko³a Zawodowa – ¶lusarz mechanik, ¶lusarz spawacz, operator obrabiarek skrawaj±cych
• Szko³a przysposabiaj±ca do Zawodu w przemy¶le maszynowym

Wprowadzenie wielu nowych rozwi±zañ i innowacji w procesie organizacji i kierowania warsztatami pozwala na realizacjê wielu pilnych problemów i potrzeb z zakresu modernizacji dzia³ów szkoleniowo-produkcyjnych, remontów budynków i pomieszczeñ administracyjno-socjalnych. W wyniku konsekwentnej realizacji planów dydaktyczno-wychowawczych oraz szkoleniowo-produkcyjnych osi±gniêto znaczne przekroczenie zadañ produkcyjnych. Nastêpuje zmiana asortymentu produkcji warsztatów.
Do podstawowych wyrobów i us³ug wykonywanych w warsztatach nale¿y zaliczyæ:

- ASPA WROC£AW-skrzynie rozdzielcze, wsporniki do szynoprzewodów, nak³adki szynowe
- LENWIT WITASZYCE –komory wentylacyjne, ¶ciany os³onowe, kube³ki, blachy os³onowe, skrzynie do moczenia
- ULKOWNIE WIELKOPOLSKIE-wa³y stalowe, rolka ¿eliwna komplex, listwa do komplex
- PZZ KALISZ I WOJ. O¦CIENNE-czerpak zbo¿owy i m±czny
- HCP ODLEWNIA ¦REM- ³opatka, okna kraty metalowe, skrzynie odlewnicze
- PREFABET OSTRÓW- rolka ¿eliwna.

Nastêpuje dalszy rozwój w zakresie produkcji sprzêtu sportowego dla szkó³ województwa kaliskiego i kraju.
We wspó³pracy z K.O. i W. Kalisz produkowany jest sprzêt sportowy:
1.Zielona Sala Gimnastyczna
2.£awka gimnastyczna
3. Poprzeczki do skoku wzwy¿
4. P³otki lekkoatletyczne

Z dniem 01.09.1986 nast±pi³a zmiana w gronie nauczycielskim.
Po 20 latach pracy odszed³ na emeryturê pan Józef Nowicki, a na jego miejsce przyjêty zosta³ do pracy pan Ryszard Gotszlik.
1 wrze¶nia 1987 r. nast±pi³y zmiany w obsadzie etatowej pracowników pedagogicznych. Decyzj± K.O.i W. w Kaliszu z dnia 31.08.1987 r. odwo³any zosta³ ze stanowiska z-cy Kierownika Warsztatów pan Wac³aw Ferenc.
Z dniem 1.09.1987 r. na stanowisko z-cy Kierownika Warsztatów powo³ano
Pana Romana Bociana- nauczyciela posiadaj±cego wyró¿niaj±c± ocenê pracy zawodowej, pracuj±cego w warsztatach szkolnych od 1970 r.
Ponadto z dniem31.08.1987 r. zostali przeniesieni do pracy w innych szko³ach mgr Eugeniusz Liskowski oraz mgr Eugeniusz Marciniak.
Zatrudniono z dniem 1 wrze¶nia nowych nauczycieli a mianowicie mgr in¿. Mariusza Karwata , pana Edmunda Gromadziñskiego oraz pana Zenona Ka³kê -dotychczasowego pracownika warsztatów na stanowisku G³ównego technologa.
Obowi±zki samodzielnego referenta d /s technicznych warsztatów powierzono panu Janowi Jankowskiemu

Rok 1988 by³ rokiem jubileuszu 25 lecia Technikum Mechanicznego.
Warsztaty szkolne by³y gospodarzem pierwszych spotkañ Komitetu Organizacyjnego Obchodów, a sekretariat warsztatów prowadzi i za³atwia wiele spraw organizacyjnych .

Rok 1989 to dalszy rozwój bazy dydaktyczno – wychowawczej i szkoleniowo - wychowawczo – produkcyjnej warsztatów szkolnych .
Wprowadzono zmiany w schemacie organizacyjnym warsztatów . Dotyczy to nowej struktury zatrudnienia ze stworzeniem nowej komórki – pracowników dozoru mienia , oraz zmian kadrowych na stanowisku pracowników ekonom .
Wykonano wiele prac remontowo – budowlanych , miêdzy innymi :
Utwardzono teren i drogê wewn±trzzak³adow± , wykonano remonty maszyn i urz±dzeñ . Doskonalono i rozwijano wspó³pracê z zak³adami pracy , opiekunami i patronami , w oparciu o podpisane umowy kooperacyjne .

Rok 1990 rozpoczêto bardzo ambitnymi planami dydaktyczno- wychowawczymi i opiekuñczymi oraz szkoleniowo- produkcyjnymi , mimo trudno¶ci wynikaj±cych z wprowadzonych w Polsce nowych regu³ ekonomicznych okre¶laj±cych zmiany dotychczasowego modelu gospodarczego .Plany te przewidywa³y wprowadzenie w warsztatach ró¿nych zmian w organizacji i zarz±dzaniu. Dzia³alno¶æ szkoleniowo – produkcyjna prowadzona by³a w oparciu o nowe zarz±dzenie Ministra Finansów z 29maja 1989r w sprawie gospodarstw pomocniczych i jednostek bud¿etowych .
W dalszym ci±gu realizowany jest proces szkoleniowo - produkcyjny o charakterze us³ugowym. Kontynuowanie takiego modelu produkcyjnego wyrobów i us³ug zapewnia prace szkoleniowo – produkcyjne na wszystkich na dzia³ach szkoleniowych , daje mo¿liwo¶æ pe³nej realizacji tematu lekcyjnego, oraz wykorzystanie w pe³ni powierzonego parku maszynowego .

Rok 1991 rozpoczêto mi³ym akcentem . Na naradzie organizowanej przez Kuratorium O¶wiaty i Wychowania w Kaliszu og³oszono informacjê o wynikach ekonomicznych warsztatów szkolnych za rok 1990 .
Warsztaty szkolne naszej szko³y uzyska³y I miejsce we wszystkich wska¼nikach prowadzonej klasyfikacji .Osi±gniêty sukces by³ ukoronowaniem 40- letniej dzia³alno¶ci warsztatów szkolnych .

W roku szkolnym 1991/1992 rozpoczêli pracê w Warsztatach ZSZ nr 1 n/w nauczyciele :
- Andrzej Ja¶kowiak
- Andrzej Pawlaczyk
- S³awomir Sarna
- Mieczys³aw Sobkowiak
W gronie pracowników obs³ugi podj±³ pracê w roku 1992 Rados³aw Niemczewski na stanowisku elektryka- wydawcy narzêdzi .
Szcze¶niak Stefania podjê³a pracê na stanowisku g³ównej ksiêgowej i
Raszewska Janina - na stanowisku sekretarki.

W roku szkolnym 1992/1993 w ZSZ nr 1 powsta³y nowe kierunki kszta³cenia:
-Technikum Samochodowe o specjalno¶ci : eksploatacja i naprawa pojazdów samochodowych .
- Elektromechanjka przy Zasadniczej Szkole Zawodowej

Z dniem 1 stycznia 1993 roku miejsce dotychczasowego kierownika Warsztatów
ZSZ nr 1 w Pleszewie mgr Benedykta Wróbla (który przeszed³ na równoleg³e stanowisko w ZSZ nr 2 w Jarocinie )obj±³ mgr in¿. Eugeniusz Przygodzki .

W kwietniu 1993 roku podjêto modernizacjê warsztatów w celu przystosowania ich do kszta³cenia w nowych zawodach .
Dokumentacjê techniczn±, projekt zmiany sposobu u¿ytkowania pomieszczenia hali obróbki cieplnej na stacjê diagnostyki samochodowej sporz±dzi³ mgr jn¿. Krzysztof
Maci±g .
Prace budowlano – modernizacyjne podjêto w maju 1993 roku .

Prace adaptacyjno – budowlane Stacji Diagnostycznej ukoñczono w sierpniu 1994 roku .
Z pocz±tkiem roku szkolnego rozpoczêto wyposa¿aæ pomieszczenie w specjalistyczne przyrz±dy i urz±dzenia diagnostyczne umo¿liwiaj±ce przeprowadzanie badañ kontrolnych pojazdów .

W roku szkolnym 1994/1995 rozpocz±³ pracê w Warsztatach Szkolnych
ZSZ Nr 1 kolega mgr in¿. Ireneusz Trzeciak jako nauczyciel praktycznej nauki zawodu i jednocze¶nie opiekun stacji diagnostycznej posiadaj±cy uprawnienia do przeprowadzania badañ rejestracyjnych .
W grudniu 1994 roku Stacja Diagnostyczna uzyska³a odpowiednie zezwolenia i rozpoczê³a ¶wiadczenie us³ug dla ludno¶ci bêd±ca jednocze¶nie specjalistyczn± pracowni± samochodow±. Nowoczesne przyrz±dy i urz±dzenia pozwala³y na kszta³cenie praktyczne uczniów profilu samochodowego.
W tym samym miesi±cu rozpoczêto budowê budynku higieniczno – sanitarnym warsztatów, który mia³ zapewniæ odpowiedni standard zaplecza socjalnego uczniów.

7 stycznia 1995 roku odby³o siê oficjalne otwarcie Stacji Diagnostycznej .
W otwarciu wziêli udzia³ : nauczyciele i uczniowie szko³y , w³adze kuratoryjne , w³adze wojewódzkie , M i G Pleszew ,zaproszeni go¶cie .
Po¶wiêcenia Stacji Diagnostycznej dokona³ ks . proboszcz Macio³ek .
Uroczystego przeciêcia wstêgi dokonali :
- Kurator O¶wiaty i Wychowania w Kaliszu mgr St Kuczyñski
- Przewodnicz±cy Rady Miejskiej w Pleszewie dr in¿. I. Szczotkiewicz
- Przewodnicz±cy Rady Rodziców Szko³y i Dyrektor mgr in¿. M. Szczepañski

Wiosn± 1996 roku ukoñczono pracê przy budynku higieniczno – sanitarnym .
W zwi±zku z pozyskaniem przez szko³ê pracowni do komputerowego wspomagania projektowania i wytwarzania ( CAD / CAM ) oraz obrabiarek sterowanych numerycznie przyst±piono do adaptacji pomieszczeñ dla nowych pracowni .
Pracowniê komputerow± umieszczono w jednym z pomieszczeñ nowego budynku a pracowniê obrabiarek sterowanych numerycznie w miejscu by³ej kontroli jako¶ci .

Od 1 wrze¶nia 1996 roku nast±pi³a zmiana na stanowisku Kierownika Warsztatów Szkolnych .
Po odej¶ciu dotychczasowego kierownika mgr in¿. Eugeniusza Przygodzkiego na stanowisko to powo³ano mgr in¿. Mariusza Karwata , który d±¿y³ do dalszego dynamicznego rozwoju Warsztatów Szkolnych. W skutek znacznych zmian w szkolnictwie zawodowym dyrekcja Szko³y i kierownictwo Warsztatów podjê³o starania maj±ce na celu powo³anie Centrum Kszta³cenia Praktycznego.
Decyzj± w³adz o¶wiatowych 1 marca 1997 roku dosz³o do przekszta³cenia Warsztatów Szkolnych w Centrum Kszta³cenia Praktycznego maj±ce prowadziæ szkolenie praktyczne dla uczniów ca³ego województwa kaliskiego.
Powsta³a jednostka przejê³a zadania, funkcje i maj±tek Warsztatów Szkolnych z odrêbnym zarz±dzaniem i finansowaniem, (niezale¿nym od Zespo³u Szkó³ Zawodowych), którym nadrzêdnym zadaniem by³o kszta³cenie praktyczne w stale unowocze¶nianych pracowniach.

 
Migawki z galerii
Logowanie





Nie pamiêtam has³a
Konto? Zarejestruj siê!
Odwiedzalno¶æ
Wizyt wczoraj: 50
Wizyt dzi¶: 16
Wszystkich wizyt: 240287

 
MaroNET

Chanel!! rolex swiss

,

An LV (or any other designer bag) should be LVoed... I would NOT want to carry a vintage but dirty bag... it could be designer but dirty is dirty... But that's just me.. lv bags

,

Congrats! louis vuitton bags

,35 is my favourite size speedy! louis vuitton shop,

Very cute! I love all your things! louis vuitton bags

,
great bag. congrats! louis vuitton wallet
,
wanted to share a quick story of my DBF coming to my rescue today.We were walking to work and it was quite a foggy morning, then it started raining! Poor Mr Totally MM (Gordon) was starting to get splashed and I hadn't packed my umbrella!!!!! My DBF LV
,Beautiful purchases, congrats! louis vuitton bag,

What a gorgeous bag! I envy anyone who carries light colored bags. I'm just so nervous about getting them dirty!! louis vuitton purse

,sorry it's taking so long...first time :( rolex.
"));